Benim kapı

Yeni Kimlik Online Randevu Nasıl Alınır?

yeni kimlik randevu islemleri

YENİ KİMLİK ONLİNE RANDEVU İŞLEMLERİ

Yeni kimlik online randevu nasıl alabilirim? Yeni kimlik randevusu internetten alınabilir mi? Telefon üzerinden nasıl e-kimlik randevusu alabilirim? Bu yazımızda yeni kimlik kartı online randevu alma işlemlerini adım adım anlatacağız. Yazımızın tamamını okuduktan sonra e-kimlik randevu randevu işlem basamaklarını öğrenmiş olacaksınız. 

Yeni kimlikler tüm Türkiye'de 02 Ocak 2017 tarihi itibariyle dağıtılmaya başlandı. Yeni kimlik kartı bilgi hattı olan ALO 199 çağrı merkezini arayarak merak ettiğiniz tüm sorular için arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alabilirim?

Öncelikle şunu belirtelim. Randevu almadan da herhangibir Nüfus Müdürlüğü'ne giderek yeni kimlik başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat bazı ilçe Nüfus Müdürlüklerindeki yoğunluk nedeniyle sıra beklememeniz için randevu alarak gitmenizi öneriyoruz.

Yeni kimlik kartı başvurusu için randevu almanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki telefonla yeni kimlik bilgi hattı olan ALO 199 çağrı merkezini aramak, diğer yöntem ise internet üzerinden yeni kimlik randevusu almaktır.

Şimdi bu iki yöntemi kullanarak nasıl randevu alınır tek tek anlatalım..

ALO 199 Yeni Kimlik Randevu Nasıl Alınır?

Yeni kimlik bilgi hattı olan ALO 199 çağrı merkezini arayarak uygun tarih ve zamana randevunuzu alabilirsiniz. Ayrıca aynı hat üzerinden aldığınız randevuyu değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

ALO 199 Hattı Ücretli mi?

ALO 199 yeni kimlik randevu çağrı merkezini aramak ücretlidir. Faturanıza yansıyacak ücret ise kullandığınız GSM servisine göre değişkenlik gösterebilir. Ne kadar ücret ödeyeceğinizi GSM firmasını arayarak öğrenebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden yeni kimlik randevusu almak için aşağıda verdiğimiz bağlantı linkine tıklayabilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevu Almak İçin Tıklayınız

Şimdi adım adım internet üzerinden yeni kimlik randevusu nasıl alınır açıklayacağız. Lütfen işlem basamaklarını takip ediniz.

 1- Birinci Aşama :

İlk yapacağınız işlem yukarıda verdiğimiz yeni kimlik randevu bağlantı linkine tıklayarak "Kimlik Kartı Randevu Sistemi" sayfasını açmaktır. Açılan bu sayfadan "Randevu Al" butonuna tıklamalısınız.

2- İkinci Aşama :

Randevu al butonuna tıkladığınızda sizden istenen kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Sadece kendi adınıza randevu alacaksanız kendi TC numaranızı ve adınızı soyadınızı girmeniz gerekiyor. Eğer başkasının adına randevu alacaksanız ( randevu alabileceğiniz kişiler; çocuklarınız, anne veya babanız, eşiniz, kardeşiniz veya vasisi olduğunuz kişiler ) öncelikle kendi TC numaranızı ve adınızı soyadınızı girdikten sonra da randevu alacağınız kişinim TC numarasını ve adını soyadını girmelisiniz. 

3- Üçüncü Aşama :

Bu aşanada ise yeni kimlik başvurunuzu hangi Nüfus Müdürlüğü'ne yapacaksanız seçim işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Burada bir kısıtlama söz konusu değildir. İstediğiniz nüfus müdürlüğünüseçerek yeni kimlik başvurusu için randevu alabilirsiniz. 

Not: Hangi nüfus müdürlüğünde randevu aldıysanız başvurunuzu da o nüfus müdürlüğüne yapmak zorundasınız.

 

4- Dördüncü Aşama :

 Öncelikle şunu belirtelim. Eskiden nüfus cüzdanı için başvuru yaptığınızda kartınız hemen teslim edilmekteydi. Fakat yeni kimlik kartı başvuru esnasında teslim edilmemektedir. Çipli kimlik kartının içerisine gerekli bilgilerin yüklenmesi gerektiği için ve bu işlemler Ankara'da tek merkezde yapıldığı için 2 hafta gibi bir süre içerisinde PTT yoluyla başvuru esnasında verdiğiniz adrese gönderilecektir.

Dolayısıyla da başvuru esnasında kimlik kartınızın gönderileceği adresi doğru bir şekilde beyan etmeniz gerekmektedir.

Not : Kimlik sadece size teslim edilecektir. Birinci derece akrabalarda teslim alabilmektedirler.

5- Beşinci Aşama :

Son olarak size randevu özeti ekranı ekranı gösterilecektir. Bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra herhangi bir hata yoksa randevunuzu onaylamanız gerekmektedir. 

 YENİ KİMLİK PİN İŞLEMLERİ NEDİR?

 

Başvuru Yaparken Bizden İstenen Belgeler Nelerdir?

Randevumuzu aldık ve Nüfus Müdürlüğü'ne başvuru için giderken yanımızda olması gereken belgeler nelerdir? Yeni kimlik başvurusu için bizden istenen belgeler nüfus cüzdanı ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

Not: 15 yaşını dolduranlar şahsen müracaat etmek zorundadır.

Yeni kimlik için gerekli evraklar detaylı bilgi almak için tıklayınız..

Geçerli Kimlik Belgeleri Nelerdir?

Nüfus cüzdanımız, Askerlik kimlik kartımız, varsa sarı basın kartımız, memur kimlik kartımız, ehliyet, aile cüzdanı, pasaport gibi belgeler başvuru için geçerlidir.

Fotoğrafın özellikleri nasıl olmalı?

Fotoğrak son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf olmalıdır. 

E-Kimlik Randevu Almak Şart mı?

E-kimlik için randevu almak şart değildir. Direk nüfus müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Fakat sıra beklemek ve boşuna zaman kaybetmek istemiyorsanız randevu alarak gitmek sizin için daha iyi olacaktır.

E-Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Yeni kimlik kartı ücreti 16 TL'dir. İlk defa kimlik almak içinde kimliğinizi değiştirmek içinde ödeyeceğiniz ücret 16 TL'dir.

Fakat kayıp veya çalıntı nedeniyle yeni kimlik kartı başvurusunda bulunduğunuzda ödemeniz gereken ücret ise 32 TL'dir. Yeni kimlik kartı ücreti başvuru esnasında ödenmektedir.  

KONUYLA ALAKALI MAKALELER: 

Bebeklere yeni kimlik çıkarma

Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır?

Nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı işlemleri(2018) 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)