Benim kapı

Yeni Kimlik Şifre İşlemleri

yeni kimlik sifre islemleri

Yeni kimliklerin dağıtımına 81 ilde başlandı.Yeni kimlik kartı başvurusu yapmak için istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Bunun için her hangi bir kısıtlama yoktur.

Yeni kimlik kartının eski nüfus cüzdanından özellik bakımından bir çok farklı yönü bulunmaktadır. Bunlardan en belirgini yeni kimlik kartları artık banka kartları gibi çipli olarak üretilmektedir.  

 

Yeni Kimlik PIN Kodu Şifre Nedir?

Yeni kimlik kartları boyut olarak küçülmüştür ve çipli kartlar haline gelimiştir. Banka kartlarında nasıl şifre kullanılıyorsa yeni çipli kimlik kartları içinde işlem yaparken kullanabileceğimiz bize özel şifre verilecektir.

Yeni Kimlik PIN Kodu başvuru esnasında size kapalı bir zarf içerisinde teslim edilecektir. Bu şifre 6 hanelidir ve size özeldir. Daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Özellikle dikkat etmeniz gereken ayrıntı size verilen şifre zarfının kapalı olması gerekmektedir. Bu zarfı ilk defa sizin açmanız gerekiyor. 

Eğer açık zarf içinde bir şifre verilirse bu şifreyi kabul etmeyin ve yeni şifre talebinde bulunun.

 

Yeni Kimlik Kartı Şifre Aktif Etme İşlemleri nasıl Yapılır?

Yeni kimlik şifresi kapalı bir zarf içinde teslim edildiği andan itibaren o şifre sadece size aittir. 

Kartınız teslim edildiği zaman şifrenizde aktif olacaktır ve bu şifreyi istediğiniz işlem için kullanabileceksiniz.

Bu şifreyi iyi muhafaza ediniz ve kimseyle paylaşmayın.

 Yeni kimlik başvuru takibi nasıl yapılır? tıklayınız..

 

Yeni Kimlik Şifre Nasıl Değiştirilir?

Yeni kimlik kartları KİOSK adı verilen cihazlarda kullanılabilecektir. Bu kiosklar sadece Nüfus Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni kimlik şifresini değiştirmeniz mümkündür.

Güvenlik açısından sizin unutmayacağınız ama kolay tahmin edilemeyecek şifre koymanızı öneriyoruz. Hatta şifrenizibi belirli aralıklarla değiştirmenizde fayda vardır.

Yeni Kimlik PIN Kodunu Kaybettim Ne Yapacağım?

Yeni kimlik PIN Kodunu şifrenizi kaybettiğinizde veya unuttuğunuzda paniğe kapılmanıza gerek yok.

Nüfus Müdürlüğüne giderek ücretsiz bir şekilde yeni kimlik şifre başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıuca Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KİOSK'ları kulanarakta yeni kimlik şifre edinme işlemlerini yapabilirsiniz.

KİOSK'lardan yeni kimlik şifre alma, değiştirme ve öğrenme gibi işlemleri yapabilmeniz için mutlaka yeni kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir.

 Yeni kimlik randevusu nasıl alınır? tıklayınız..

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)