Benim kapı

Yeni Doğam Bebeklere Kimlik Başvuru İşlemleri 2018

yeni dogan bebek kimlik islemleri

Yendi doğan bebeğiniz için kimlik kartı başvurusunda bulunduğunuzda artık eskini nüfus cüzdanları yerine yeni çipli kimlik kartları verilecektir. 2017 yılı itibariyle tüm Türkiye’de yeni kimlik kartlarına geçilmiştir. Sizde yeni doğum yapan bebeğinize kimlik başvurusunda bulunacaksanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Tüm bilgiler 2017 yılına ait günceldir.

 

Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeğiniz için kimlik başvurusunda bulunacaksanız her hangi bir nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimlik başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru yapmak için Nüfus Müdürlüğü sınırlaması yoktur. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğünden bu başvuruyu yapabilirsiniz.

Sizden istenen belgelerle bebeğin annesi veya babası giderek başvuru yapabilirler.

 

Yeni Doğan Bebek Kimlik Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan bebeğiniz için kimlik başvurusunda bulunurken sizden sadece bebeğin doğum raporu istenmektedir. Ayrıca başvuruyu yapan anne veya babanın kimlik kartına ihtiyaç vardır. Bebeğinizin isminin doğruluğunu size verilen onay formunu dikkatlice inceleyerek imza atınız.

Eğer zor bir isim veriyorsanız ve telaffuzu zor ise bunu bir kağıda yazarak görevliye vermenizde fayda vardır.

 

Yeni Doğan Bebek Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Yeni doğan bebekler için yeni kimlik kartı ücreti alınmamaktadır. Sizden istenen belgelerle başvuru yaptığınızda her hangi bir ücret talep edilmemektedir.

Fakat yasal bildirim süresini geciktirirseniz normal yeni kimlik başvurularında alınan 16 TL’yi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Peki bu yasal süre ne kadar?

Yurt içi yeni doğan bebek kimliği başvurularında yasal süre sınırı 30 gün iken, yurt dışında bu bildirim süre sınırı 60 gündür.

2018 Yeni kimlik başvuru İşlemleri İçin Tıklayınız.

2018 DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR?

YENİ KİMLİK İÇİN ONLİNE RANDEVU ALMANIZ GEREKİYOR.

Süt Parası Nasıl Alınır?

 

Yeni Doğan Bebek Kimliği Kaç Günde Çıkar?

Yeni doğan bebek kimlikleri eskiden hemen verilmekteydi. Fakat 2017 yılı itibariyle çipli kimliğe geçildiğinden hemen teslim edilmemektedir. Daha sonra adresinize gönderilmektedir.

Yeni kimliğin elinize ulaşması zaman alacağından ve yeni doğan bebek için bir çok sağlık kurumunda aşı gibi işlemlerin yapılacağından geçici kimlik belgesi almanızı tavsiye ediyoruz.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)