Benim kapı

Süt Parası Nedir ve Nasıl Alınır?

sut parasi nasil alinir

SÜT PARASI NASIL ALINIR 2017

Süt parası nedir ve nasıl alınır? Süt parası başvuru şartları nelerdir? 2017 yılı süt parası ne kadar? Süt parası almak için nereye başvurulur?

Bu yazımızda yeni doğum yapmış annelerin faydalanabildiği, süt parası adı altında ödenen devlet desteği hakkında bilinmesi gereken tüm detayları anlatacağız. Burda anlatılan tüm bilgiler günceldir.

Süt Parasından Kimler Yararlanabilir?

Süt parasından sigortalı çalışan ve yeni anne olmuş kişiler ile yine sigortalı çalışan babaların çalışmayan ev hanımı  olan eşlerine ödenmektedir. Bu konu hakkındaki kanun 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununun 16. maddesinde açıklanmıştır.

Sigortalı çalışan ebeveynlerin her çocuğu için süt parası ödenmektedir.Fakat çocuğun sağ olma şartı aranmaktadır. Ayrıca eşi sigortalı çalışan ve kendisi çalışmayan annelerin bu yardımdan faydalanabilmesi için resmi nikahlı olmaları gerekmektedir. Bebeğin doğumundan önce yapılan nikahlar geçerli olmaktadır. 

Sigortalı çalışanlarda bebeğin doğumundan önceki bir yıl içinde 120 gün sigorta ücretlerinin yatırılmış olması gerekmektedir.

Süt Parasından Kimler Yararlanabilir?

Sigortalı çalışan annelere veya eşi sigortalı çalışan ev hanımı olan annelere ödenen süt parası 2017 yılı için 132 TL'dir. Bu Ziraat Bankası hesabına yatırıldıktan sonra 5 yıl içinde çelikmek zorundadır.

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Süt parası 132 TL'dir ve bu ücret her ay ödenmemektedir ve sadece bir defa verilmektedir. Kısaca süt parası adı altında ödenen bu yardım bir kere ödenir ve başka ödeme yapılmaz. 

Süt Parası Nasıl Ödenir?

Anne doğum yaptıktan sonra bu durum hastane tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine işlenmektedir. Daha sonra sistem üzerinden süt parası Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Bu parayı almak için her hangi bir talepte bulunmaya gerek yoktur.

Fakat sürecin bu şekilde işlemediği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü'ne giderek sizden istenen belgelerle süt parası başvurusunda bulunabilirsiniz. Sizden istenen belgeler; 

  • Kimlik belgesi,
  • Doğum raporu,
  • Talep dilekçesi.

4B statüsünda çalışanlarda yukarıda saydığımız belgelerle Sosyan Güvenlik kurumuna başvurmaları halinde bu parayı alabilmektedirler.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)