Benim kapı

Nikah Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2019

Evlenmeyi düşünen çiftlerin nikah başvurusu için neler yapması gerekiyor? Nikah başvurusu için hangi belgeler gerekmektedir? Nikah başvurusu için zorunlu olan evraklar nelerdir? Nikah başvurusu nereye yapılır?

Bu yazımızda evlenecek çiftlerin merak ettiği tüm bu soruların cevaplarını açıklayacağız. Nikah başvurusu için tam bir rehber niteliğinde olan yazımızın sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Evlilik Sonrası Kimlik Yenileme işlemleri için tıklayın..

Evlilik sonrası ikamet değişikliği nasıl yapılır?

Nikah başvurusu için sağlık raporu nasıl alınır?

Evlenmeye karar veren çiftleri çok yoğun bir tempo ve çok fazla iş beklemektedir. Düğün hazırlığı, eşya bakma, ev bulma döşeme gibi yapılması gereken çok fazla iş var. Birde bunların yanı sıra nikah işlemlerinin de halledilmesi gerekiyor. Bu yazımızı okuduktan sonra nikah başvuru işlemleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İşte detaylar..

 

Nikah Başvurusunda Bulunacak Çiftlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Nikah başvurusu işlemlerini zamanında yapınız son güne bırakmayınız. Bazı çiftler nikahlarının düğün esnasında kıyılmasını istemektedir. Bunun için de nikah salonundan düğünden aylar önce randevu almanız gerekmektedir. Eğer sona bırakırsanız işler istediğiniz gibi gitmeyebilir bizden uyarması.
 • Eğer nikahınızı “yıldırım nikahı” olarak kıyacaksanız nikah gününden en az 1 gün önce başvuru yapmanız zorunludur.
 • Nikah başvurusu için istenen en önemli belge ise sağlık raporudur. Sağlık raporunu mutlaka iyi bir hastaneden alın. Çünkü sağlıkla ilgili sorun varsa önceden öğrenip ona göre önleminizi almakta yarar vardır.
 • Bazı gelin adayları kızlık soyadlarını kullanmak istemektedir. Bu gibi isteği olan gelin adaylarının nikah başvurusu esnasında bir dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir.
 • Eğer evlilik sözleşmesi yapmak istiyorsanız noterden sözleşme imzalayarak başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir.
 • Nikahların olmazsa olmazı nikah şahitleridir. Seçtiğiniz nikah şahitlerinin gelin ve damadı tanıyor olmaları gerekmektedir.

 

NİKAH BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Evlenmeye karar veren çiftlerin nikah başvurusunda bulunması gerekmektedir. Çiftlerden nikah başvurusu için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin nikah başvurusundan önce hazırlanması ve başvuruya o şekilde gidilmesi gerekmektedir. Peki bu belgeler neler;

 • Gelin ve damadın nüfus cüzdanları ve nüfus cüzdanlarının fotokopisi
 • İkametgah belgesi istenmekte ve nüfus kayıt örneği istenmektedir
 • Eğer gelin ve damattan her hangi biri 18 yaşını doldurmamış ise ya mahkeme kararının olması gerekmekte yada aileden izin belgesi olması gerekmektedir.
 • Evlilik için sağlık raporu
 • Gelin ve damat için 6’şar vesikalık fotoğraf
 • 2 tane de 5,10’luk posta pulu istenmektedir.

Yukarıda saydığımız belgelerin tamamının eksiksiz olması gerekmektedir. Bazı özel durumu olan çiftler için ise durumlarına göre aşağıdaki belgelerde istenmektedir. Sizde durumunuza göre aşağıdaki belgeleri de hazırlamanız gerekmektedir.

Bazı özel durumlarda istenen belgeler ise şunlardır:

 • 300 günlük bekleme süresi olan iddet süresinin sona erdiğini bildiren mahkeme kararı (Evliliği sona eren kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken süreye iddet denilir.)
 • Eğer evlilik sözleşmesi yapılacaksa noterde imzaladıktan sonra başvuru esnasında verilmesi gerekmektedir.

Şimdi nikah başvurusu için gerekli olan evrakları tek tek açıklayalım;

 

1-Gelin ve damadın nüfus cüzdanları ve nüfus cüzdanlarının fotokopisi:

Nikah başvurusunda bulunmak için çiftlerin nüfus cüzdanlarının asıllarının yanında olması gerekmektedir. Nüfus cüzdanları fotoğraflı ve TC kimlik numaralı olması gerekiyor. Nüfus cüzdanlarının birer fotokopisi ise başvuru esnasında teslim edilmektedir.

Diğer önemli bir ayrıntı ise nüfus cüzdanı son yenileme tarihi üzerinden 10 yıl geçmemiş olma şartı aranmaktadır. Eğer böyle bir durumunuz varsa başvurudan önce kimliğinizi yenilemeniz gerekmektedir.

Nikah başvurusuna çiftler birlikte gitmek zorundadır. Ayrı ayrı yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

 

2-İkametgah belgesi istenmekte ve nüfus kayıt örneği istenmektedir:

Nikah başvurusunda bulunabilmeniz için çiftlerden birinin ikametinin olduğu yerde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah belgesi ile evlendirme dairesine başvurabilirsiniz.

Ayrıca çiftlerden yine nüfus müdürlüğünden alabileceğiniz nüfus kayıt örneği de istenmektedir. Başvuruya gitmeden önce bu iki belgeyi de hazır etmeniz gerekmektedir

 

3-Eğer gelin ve damattan her hangi biri 18 yaşını doldurmamış ise ya mahkeme kararının olması gerekmekte yada aileden izin belgesi olması gerekmektedir:

Türk medeni Kanununa göre eğer bir kişi 16 yaşını doldurduysa fakat 17 yaşını tamamlamadıysa evlenebilmesi için ailesinin izni yeterli değildir mutlaka mahkeme kararının alınması gerekmektedir.

Mahkemeden alınan bu kararla evlendirme dairesine başvuru yapıldığında çiftlerin evlenebilmeleri için her hangi bir sorun kalmamaktadır.

Eğer kişi 17 yaşını doldurduysa fakat 18 yaşını tamamlamadıysa da bu kişinin evlenebilmesi için ailesinin izni yeterli olmaktadır mahkeme kararına gerek yoktur. Ailenin evliliğe onay verdiğine dair noterden muvafakat beyanının alınması ve başvuru esnasında verilmesi gerekmektedir.

 

4-Evlilik için sağlık raporu:

Nikah başvurusu için istenen en önemli belgelerden birisi sağlık raporudur. Alacağınız sağlık raporu ile özellikle cinsel yolsan bulaşabilecek bir hastalığın olup olmadığı saptanmaktadır. Peki sağlık raporu nereden alınır? Eğer evlenecek çiftler 60 yaşından küçük iseler her hangi birinin bağlı olduğu sağlık ocağından alabilirler. Ayrıca Hastanelerden ve Toplum Sağlığı Merkezlerinden de alınabilir.

Eğer evlenecek çiftler 60 yaşını doldurmuş ise tam teşekküllü bir hastaneden heyet raporu almaları gerekmektedir. Burada önemli husus ise sağlık raporlarının mutlaka fotoğraflı olması gerekmektedir.

 

5-Gelin ve damat için 6’şar vesikalık fotoğraf:

Gelin ve damattan 6’şar adet biyometrik çekilmiş vesikalık fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafları hazırladıktan sonra başvuru işlemine gitmeniz gerekmektedir.

 

6-2 tane de 5,10’luk posta pulu istenmektedir:

Nikah başvurusu yapmaya giden çiftler yanında 2 adet 5,10 luk pul götürmeleri gerekmektedir. Bu pullar Nüfus Müdürlüğü’ne evliliğinizin bildirilmesi amacıyla kullanılacaktır.

 

7-300 günlük bekleme süresi olan iddet süresinin sona erdiğini bildiren mahkeme kararı:

İddet süresi demek evliliği yeni sonlanmış bir kadının evliliğinin bittiği andan itibaren üzerinden 300 gün geçmesi demektir. Eğer eşi vefat etmişse veya boşanmışsa yeniden evlenebilmesi için 300 gün bekleme şartı vardır.

Eğer istenirse mahkemeye başvurarak bu 300 günlük iddet süresi kaldırılabilir. Burada ki önemli husus ise boşanma gerçekleştikten sonra nüfus cüzdanındaki medeni hali bölümünün bekar olarak değiştirilmesi de gerekmektedir.

 

8-Evlilik sözleşmesi yapılacaksa noterde imzalanacak belge:

Eğer evlilik sözleşmesi yapılacaksa nikah başvurusu yapılmadan önce noterde evlilik sözleşmesi yapılmalı ve başvuru esnasında verilmesi şartı vardır.

Evlilik sözleşmesi sadece evlenmeden önce yapılır diye bir kaide bulunmamaktadır. Evlendikten sonra da yapılması mümkündür.

 

EVLENDİKTEN SONRA KIZLIK SOYADI NASIL KULLANINIR?

Eğer evlendikten sonra da kızlık soyadınızı kullanmak istiyorsanız nikah başvurusu yaparken bunun için ayrıca bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Size verilecek olan formu doldurmayı unutmayın..

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)