Benim kapı

2019 İkametgah Değiştirme İşlemleri.Cezası Ne Kadar?

İkametgah Değişikliği İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor? İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılmaktadır? İkametgah Değişikliği Bildiriminde Bulunmamanın Cezası Ne Kadar? E-devlet Sistemi Üzerinden İkametgah Değişikliği Yapılabilir mi?

Ülkemizde adrese dayalı nüfus kayıt sistemi uygulanmaktadır. Dolayısıyla herkes oturduğu adreste sisteme kayıtlıdır.

Eğer yaşadığımız adresten başka bir yere taşınmamız durumunda adres değişikliği bildiriminde bulunmamaız gerekmektedir. Bu yazımızda ikametgah değişikliği ile ilgili bütün detayları anlatacağız. Yazımızdaki tüm bilgiler 2019 yılına ait güncel bilgilerdir. 

İkametgah Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği yapıldığı zaman bu durumu yasal süreyi geçirmeden Nüfus Müdürlüğü'ne giderek bildirmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde ceza ödemek zorunda kalabilirsininiz. Peki bu ikametgah değişikliği bildirimi nasıl yapılmaktadır?

İkametgah değişikliği bildirimi yapmanın iki farklı yöntemi vardır.

Bunlardan birincisi;

- Nüfus Müdürlüğü'ne giderek şahsen başvuruda bulunmak,

İkincisi ise;

- e-devlet sistemi üzerinden bu değişikliği yapmaktır.

Eğer oturduğunuz adreste kayıtlı olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Adres Sorgulama Yapmak İçin tıklayınız..

İkametgah Değişikliği Bildirimi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Yeni taşınacağınız adresiniz boş görünüyorsa yani herhangi biri oturuyor görünmüyorsa her hangi bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ama ne olur ne olmaz diyerek yanınızda herhangi bir fatura veya abonelik sözleşmesi götürebilirsiniz.

Taşınacağınız adres başkasının üzerine kayıtlı ise, adres dolu göründüğü için taşınacağınız yerin telefon, elektrik, su veya doğalgaz abonelik sözleşmesini yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Eğer taşınacağınız adreste oraad oturan kişiyle birlikte oturacaksanız bu durumda birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir.

Adres Değişikliği Bildirim Süreis Ne Kadar?

Bulunduğunuz yerden başka bir adrese taşınacaksanız bu durumda mutlaka yasal süreyi geçirmeden bildirim yapmanız gerekiyor. Bu yasal sürede 20 iş günüdür. Eğer bu yasal süre içinde ikametgah değişikliği bildirimini yapmazsanız para cezası ödemek zorunda kalırsınız.

İkametgah Değişikliği Bildirmeme Cezası Ne Kadar?

20 iş günü içerisinde yapılan ikametgah değişikliği bidirimi gerçekleşmezse ödenecek ceza 50 TL'dir. Fakat bu ceza 15 gün içerisinde ödenirse 1/4 oranında cezada indirime gidilmektedir.

Diğer bir ceza ise yanlış bildirimde bulunmaktır. Bu yanlış bildirim cezası da 1000 TL'dir.

E-Devlet Sistemi Üzerinden İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini de size en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-imza ile ikametgah değişikliği bildiriminde bulunabilirsiniz.

E-Devlet Adres Değişikliği Yapmak için TIKLAYINIZ

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 2.75 (2 Oylar)