Benim kapı

2019 Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır?

evlilik sonrasi kimlik yenileme

Evlenen çiftler evlendikten sonra eski kimliklerini yenilemeleri gerekmektedir. Eski nüfus cüzdanlarında yazan bekar ibaresi kaldırılır ve evli yazan yeni kimlikleri verilir.

Evlilik sonrası kimlik değiştirme işlemleri nasıl yapılır? Yeni kimlik için nereye başvurmak gerekiyor? Nüfus cüzdanı değiştirmek için istenen belgeler nelerdir? Evlilik sonrası nüfus cüzdanı değiştirme ücreti ne kadar? Evlilik sonrası nüfus cüzdanı değişitmeme cezası ne kadar? Bu makalemizde evlendikten sonra nüfus cüzdanını değiştirmeniz için yapmanız gereken tüm bilgileri sizler için derledik. Bilgiler 2019 yılına ait güncel bilgilerdir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

2018 Yeni kimlik ücretleri ne kadar?

 

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirme Nasıl Yapılır?

Evlenen çiftlerin eski nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri bir zorunluluktur. Belirlenen yasal süre içerisinde ilgili kurumlara başvurarak nüfus cüzdanlarını değiştirmek zorundadırlar. Bu yasal sürede bir aydır. Bir ay içerisinde kimliklerin değiştirilmesi şarttır.

Fakat nikahınız kıyılır kıyılmaz hemen nüfus cüzdanı başvuru için acele etmeyiniz. Öncelikle sizin evlendiğinize dair bilginin nikah dairesi tarafından Nüfus Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekmektedir, buda biraz zaman alacaktır.

 

Evlilik Sonrası Nüfus Cüzdanı Değiştirme Süresi Ne Kadar?

Evlendikten sonra nikah dairesi sizin evlilik dosyanızı nüfus müdürlüğüne gönderecektir. İşlemlerin tamamlanması da bir hafta gibi bir süreyi bulmaktadır. Bu yüzden nikahınız kıyıldıktan sonra bir hafta sonra nüfus müdürlüğüne başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Evlilik Sonrası Nüfus Cüzdanı Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

2019 yılı itibariyle yeni çipli kimlik kartlarına geçmiş bulunuyoruz. Evlenen çiftler nüfus cüzdanlarını değiştirmek için başvuru yaptıklarında yeni kimlik kartları verilecektir.

Yeni kimlik kartları ücreti ise kişi başı 18,00 TL’dir.

 

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlenen çiftlerin nüfus cüzdanı değiştirme başvurusu için evlilik dosyasının nüfus müdürlüğüne ulaşmış olması şarttır. Bunun içinde bir hafta beklenmesinde fayda vardır. Çiftlerden istenen belgeler ise şunlardır;

  • Çiflerden biyometrik çekilmiş fotoğraf
  • Eski nüfus cüzdanı
  • Evlilik cüzdanı

Yeni kimlik başvurusu içinde randevu alarak gitmenizde yarar vardır.

Çipli kimlik başvuru ve randevu işlemleri nasıl yapılır?

 

Evlilik Sonrası Kimlik Yenileme Başvurusu Nereye Yapılacak?

Evlenen çiftlerin kimliklerini değiştirmeleri gerekmektedirler. Bunun içinde istedikleri Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak gidebilirler.

3.7142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 3.71 (7 Oylar)