Benim kapı

Cimer Başvuru ve Sorgulama 2019

CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ ŞİKAYET BAŞVURU İŞLEMLERİ

Bu yazımızda CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri anlatacağız. Özellikle Cumhurbaşkanımıza derdini anlatmak isteyen vatandaşlarımızın hangi iletişim kanallarını kullanması gerektiği konusunda tüm detaylar yazımızda yer alacak.

CİMER nedir? CİMER iletişim bilgileri nelerdir? CİMER telefon numarası kaçtır? CİMER şikayet başvurusu nereye yapılır? CİMER başvuru sonucu nasıl takip edilir? CİMER şikayet formu nasıl doldurulur? CİMER başvuru dilekçesi nereden alınır? Merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını öğrenmek için lütfen makalemizi okumaya devam ediniz.

 

CİMER (CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ) Nedir?

Kısa adı CİMER olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi  sorunlarını ve şikayetlerini Cumhurbaşkanına iletmek isteyen vatandaşların kullandığı iletişim kanalıdır. Eğer yaşadığınız her hangi bir sorun varsa veya bir şikayetiniz varsa CİMER aracılığı ile Cumhurbaşkanlığı Makamına bu durumu iletmeniz mümkündür.

CİMER vatandaşların sorularının çözüme kavuşabilmesi ve şikayetlerinin değerlendirilebilmesi için kurulmuş bir sistemdir. Cumhurbaşkanı’na ulaşmak isteyen vatandaşlarımız 7 gün 24 saat CİMER üzerinden istek, şikayet ve sorunlarını dile getirebilirler.

CİMER’in kurulmasının en temel sebebi halkımızla iç içe olan Cumhurbaşkanımızın direk halkla iletişim kurabilmesi amaçlanmıştır. Bu kanal sayesinde vatandaşlarımız sorunlarının ve şikayetlerinin çözüme ulaşması için direk Cumhurbaşkanlığı Makamına iletişimi mümkün olmaktadır.

BİMER başvuru nasıl yapılır?

CİMER ile BİMER arasındaki fark nedir?

 

CİMER’E YAPTIĞIM BAŞVURUM NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Vatandaşlarımızın merak ettiği sorulardan biri de CİMER’e yapılan başvuruların ne kadar süre içerisinde sonuçlandırıldığıdır. CİMER sistemi oldukça düzgün çalışmaktadır. Vatandaşların başvuruları alındıktan sonra gerekli değerlendirme ve çalışmalar yapılmaktadır. Durumun önemi ve konusuna bağlı olarak 30 gün içerisinde başvurunuz incelenerek size geri dönüş sağlanmaktadır.

Takdir edersiniz ki herkesin konusunun önem derecesi ve kapsamı birbirinden farklıdır. Doğal olarak geri dönüşlerde zaman farkının oluşması da normaldir.

 

CİMER BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILMAKTADIR?

CİMER’e başvurmak isteyen vatandaşların CİMER başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. CİMER başvuru formu Cumhurbaşkanlığı resmi web sitesinde bulunmaktadır. Buradan bu formu doldurarak CİMER başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 CİMER BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ…

  Yukarıda verdiğimiz linke tıkladığınız da karşınıza CİMER başvuru sayfası gelecektir. (CİMER başvuru ekranı aşağıdaki gibidir.)

cimer nedir basvuru

Açılan bu sayfada sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girerek başvuru formunu online bir şekilde Cumhurbaşkanlığı Makamına göndermiş olursunuz.

Sizden istenen bilgiler ise;

-Adınız,

-Soyadınız,

-TC Kimlik Numaranız. Bu bilgileri girerek sistem üzerinden kimlik doğrulaması istenmektedir.

Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra açılan sayfadan gerekli alanları doldurarak CİMER Başvuru işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

 

E-DEVLET Üzerinden CİMER BAŞVURUSU YAPILIR MI?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi online işlemler için kullandığı sistemin adı e-devlet sistemidir. Bu sistem üzerinden devlete ait farklı bir çok alanda kişisel işlemlerinizi online olarak yapabilmektesiniz. Bu sistemden yararlanabilmeniz için  e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen menülerden yapmak istediğiniz işlemi seçerek online olarak işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

e-devlet sistemine giriş yapmak için aşağıdaki adresi kullanmanız gerekmektedir.

https://www.turkiye.gov.tr

Bu işlemlerden biri de CİMER başvuru formu oluşturmadır. Yani e-devlet üzerinden de CİMER başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Not: E-devlet şifreniz olmadan e-devlet sistemine girerek bahsi geçen işlemleri yapmanız mümkün değildir. E-devlet şifrenizi almak için PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesine gittiğinizde e-devlet şifresi almak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Görevliler size şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim edeceklerdir.

E-devlet üzerinden CİMER başvurusu yapmak için aşağıdaki linke tıklayınız..

https://www.turkiye.gov.tr/cumhurbaskanina-yazin 

 

CİMER Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

CİMER başvurusunda bulunan vatandaşların başvuru durumlarını öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yaparak CİMER başvuru sorgulaması yapabilmektedirler.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin Diğer İletişim Kanalları Nelerdir?

Web sitesi dışında CİMER’e ulaşmak isterseniz aşağıda vereceğimiz iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

CİMER TEL : (0 312) 525 55 55

CİMER FAX: (0312) 525 58 31

CİMER E-POSTA: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

CİMER ADRES : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe/ANKARA

4.3571428571429 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 4.36 (7 Oylar)