Benim kapı

BİMER ile CİMER Arasındaki Farklar Nelerdir?

CİMER ile BİMER arasındaki farklar nelerdir? Önce hangisine başvuru yapmak gerekmektedir? CİMERE yapılması gereken başvurular nelerdir? BİMERE yapılması gereken başvurular nelerdir? CİMERE veya BİMERE yapılan başvurulardan en hızlı sonuç hangisinden alınır? En etkili sonuç BİMER’de mi yoksa CİMER’de midir?

 

BİMER NEDİR? BİMER NE ZAMAN KURULMUŞTUR?

Öncelikle BİMER’in açılımını anlatalım. Kısa adı BİMER olan sistem Başbakanlık İletişim Merkezi demektir. 2006 yılında kurulan bu sistem sayesinde vatandaşların istek, şikayet, öneri, dilek ve ihbarlarını doğrudan doğruya Başbakanlığa iletebilmektedirler.

Bu sisteme yapılan başvurular ilgili olan alanlara yönlendirilerek sorunların hızlı ve etkili bir şekilde çözülebilmesine de imkan sağlamıştır. Bu sistem vatandaş ile devletin arasında bir köprü vazifesi görmüştür. Vatandaşlarımızın oldukça yoğun olarak kullandıkları bu sistemden de memnuniyetleri açıktır.

BİMER BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Tıklayınız….

 

CİMER NEDİR? CİMER NE ZAMAN KURULMUŞTUR?

Kısa adı CİMER olan bu sistem Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi demektir. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan bu sistem sayesinde vatandaşların doğrudan devletin en tepesine Cumhurbaşkanlığı’na istek, şikayet, ihbar ve önerilerini ulaştırabilmektedir.

CİMERE gelen istek, şikayet ve öneriler yetkili organlarca değerlendirilerek hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması sağlanmaktadır. Vatandaşlarımız tarafından CİMER’de tıpkı BİMER’de olduğu gibi oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

CİMER BAŞVURUSU NASIL YAPILIR Tıklayınız….

 

CİMER VE BİMERİ’İN FAYDASI NEDİR?

CİMER ve BİMER sayesinde vatandaşlarımız devletin en tepesine direk sorunlarını ulaştırabilmektedir. CİMER ve BİMER yetkilileri de sorunu ilgilendiren alanla direk temasa geçerek vatandaşlarının sorununu etkin ve hızlı bir şekilde çözmektedir. Eskiden olduğu gibi bürokrasi ve evrak dönemini de en aza indirerek hem zamandan tasarruf edilmektedir hem de maliyetten tasarruf edilmektedir.

 

CİMER ve BİMERE YAPILAN BAŞVURU NE ZAMAN SONUÇLANMAKTADIR?

CİMER veya BİMER’e yaptığınız başvuru mutlaka sonuçlandırılmaktadır. Yapılan her başvuru yetkili organlarca değerlendirilir sonuca ulaştırılır ve başvuru sahibi mutlaka sonuç ile ilgili bilgilendirilir. Bunun süreleri ise başvurunun türü ve yeri olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bununda yasal süreleri açıklanmıştır.

Başvuru yapacağım ama incelenir mi? Yoksa sümen altı edilir mi? diye hiçbir endişeniz. Yapılan her başvuru değerlendirilmektedir. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)