Benim kapı

BİMER Başvuru İşlemleri ve Sorgulama 2019

BİMER ne işe yarar? BİMER başvurusu nasıl yapılmaktadır? BİMER başvurusu sorgulama nasıl yapılır? BİMERE şikayet konusunda herhangi bir sınırlama var mıdır? BİMER başvuru yöntemleri nelerdir? ALO 150 İletişim hattı nedir?

BİMER vatandaşlarımızın Başbakanlık ile doğrudan iletişim kurabildiği, sorunları ve şikayetlerini aktarabildiği merkezi bir sistemdir. Bu yazımızda BİMER hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri anlatacağız. Öncelikle BİMER’in açılımıyla başlayalım. Kısa adı BİMER olan sistem “Başbakanlık İletişim Merkezi”  dir.

 

BİMER NE İŞE YARAR?

Teknolojinin gelişmesiyle devlet ile vatandaş arasındaki iletişim kanallarının sayısı da artmıştır. Devlet vatandaşıyla daha yakın iletişim halinde olmak için, onların sorunlarını ve şikayetlerini kısa sürede sonuca ulaştırmak için BİMER yani Başbakanlık İletişim Merkezi sistemini hayata geçirmiştir ve bu sistem 2006 yılından beri faal olarak çalışmaktadır.

BİMER sayesinde vatandaşlarımız sorunlarını veya şikayetlerini istedikleri zaman istedikleri yerden kolaylıkla iletebilmektedirler.

BİMER ile CİMER ARASINDAKİ FARK NEDİR?

 

Halkımızın iş ve işlemleri bu sayede kısa sürede neticelendirilmektedir. Her hangi bir zaman kısıtlaması olmayıp 7/24 BİMER ile iletişim kurabilirsiniz. Hem teknolojik iletişim araçlarıyla hem de geleneksel iletişim araçlarıyla BİMER başvurusunda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda BİMER’e yaptığınız başvurunun durumunu takip edebilirsiniz.

 

BİMER BAŞVURU SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

İster teknolojik iletişim araçlarıyla olsun ister geleneksel yöntemle olsun BİMERE istediğiniz zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. Peki yaptığınız bu başvuru durumunuzu nasıl öğreneceksiniz? BİMER başvuru sorgulaması mümkün mü?

Evet bu mümkün. BİMER yani Başbakanlık İletişim Merkezine yaptığınız başvuruyu BİMER başvuru sayfasından yapmanız mümkündür.

BİMER başvurusu için tıklayınız.. 

 

Yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak açılan sayfadan ister e-devlet üzerinden BİMER başvuru sorgulaması yapabilirsiniz, isterseniz de BİMER başvuru sorgula formunu doldurarak başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

BİMER başvuru sorgulama ekranında sizden istenen bilgiler şunlardır.

 • TC Kimlik No,
 • Ad Soyad,
 • Annenizin kızlık soyadı (ilk ve son hanesi)
 • Cep telefon numarası.

bimer basvuru sorgulama

Bu bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza onay kodu gelecektir. Bu onay kodunu sisteme girerek tamama tıkladığınızda başvuru durumunuz size gösterilecektir.

 

BİMERE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİRLER?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm gerçek kişiler veya tüzel kişiler BİMER başvurusunda bulunabilirler.

 

BİMER BAŞVURUSU HANGİ YÖNTEMLERLE YAPILIR?

BİMER başvurusu yapmak isteyenler başvurularını ister teknolojik yöntemlerle ister geleneksel yöntemlerle yapabilirler. Bu yöntemler;

 • Telefon,
 • İnternet,
 • Şahsen giderek,
 • Mektup,
 • Fax

 

BİMER BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz iletişim kanallarından herhangi birini kullanarak BİMER başvurusu işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

BİMER’e internet üzerinden başvuru yapacak olanların dikkat etmesi gereken huşular şunlardır;

BİMER başvurusunu internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlarımızın aşağıdaki linkten başvurularını yapmaları mümkündür.

Eğer BİMER başvurusunu internet üzerinden yapacaksanız öncelikle kimlik doğrulaması yapmak zorundasınız. Kimlik doğrulaması yapılabilmesi için sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girmeniz gerekmektedir. Ayrıca başvuru metninin olabildiğince açık ve kısa tutulması önemlidir.

BİMER başvurusunu mektup ile yapacakların dikkat edeceği hususlar nelerdir?

Eğer BİMER başvurusunu mektup ile yapacaksanız Adınızı, soyadınızı, ikamet adresinizi veya iş adresinizi, telefon numaranızı yazmanız, ayrıca başvuru metnini kısa ve öz yazarak imzalamanız gerekmektedir.

 

BİMER TELEFON HATTI NUMARASI KAÇTIR?

BİMER’e telefon ile ulaşmak isteyen vatandaşlarımız ALO 150 numaraları hattı arayabilirler. ALO 150 BİMER hattını aradığınızda sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde veriniz. Bu bilgiler;

 • TC Kimlik No,
 • Ad-Soyad,
 • Anne kızlık soyadının ilk ve son hanesi.

ALO 150 numaralı BİMER hattını aramak ücretlidir. ALO 150’yi aramak sabit her hangi bir numarayı aramakla eş değerdedir.

 

 BİMER BAŞVURUSU İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?  

Evet BİMER başvurusu iptal edilebilir. Bunun için başvuru tarihinin ve sayısının belirtilerek iptal talebinde bulunulması gerekmektedir.

 

BİMERE YAPILAN HAKSIZ BAŞVURUNUN CEZASI VAR MIDIR?

Evet cezası vardır. Eğer birine iftira veya hukuka aykırı fiil isnat edenler hakkında Türk Ceza Kanununun iftira başlıklı 267. Maddesi uyarınca ceza işlemi uygulanmaktadır.

 

BİMER BAŞVURUSU NE ZAMAN SONUÇLANIR?

BİMER’e yapılan dilek veya şikayet başvurularının sonuçları başvuru sahiplerine en geç 30 gün içinde gerekçesi ile birlikte cevaplandırılır. Eğer Bilgi Edinme Kanununa göre başvuru yapılmış ise en geç 15 iş günü içerisinde başvuru sahibine geri dönüş yapılır.

Eğer bu süreler içerisinde size geri dönüş sağlanmaz ise başvuruyu yeniden yapma hakkınızın olduğu gibi, başvuru dilekçesine zamanında cevaplandırmayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunma hakkınız vardır.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)