Benim kapı

Askerlik Tecil İşlemleri Nelerdir?

arkerlik tecil islemleri

Bu yazımızda askerlik tecil işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulacaksınız. Yazımızda yer alan bilgiler 2017 yılına ait olup güncel bilgilerden oluşmaktadır.

Askerlik tecil ettirme ne demek? Askerlik tecil nasıl yapılır? Askerlik tecil şartları nelerdir? Kimler askerlik tecil başvurusunda bulunabilir? Askerlik tecil işlemleri için hangi belgeler gereklidir? Askerlik tecil için nereye başvurmak gerekir?  Detaylar yazımızın devamında. Lütfen okumaya devam edin.

 

Askerlik Tecil Ettirme Ne Demek?

Ülkemizde askerlik yapmak her Türk erkeği için zorunluluktur ve askere alınma yaşı 20’dir. Eğer askere gitme durumunuzda herhangi bir sağlık engeli yoksa 20 yaşına gelen her Türk genci askere çağrılmaktadır.

Askerlik görevinin geçerli mazeretler nedeniyle bir süre ertelenmesi mümkündür.  Bu süreyi kullanarak askerlik görevini ertelemeye “askerlik tecili” denilmektedir.

 

Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Askerliğinizi tecil ettirmeniz için mutlaka geçerli bir mazeretinizin olması ve bunu belgelendirmeniz gerekmektedir.

Askerlik tecili yapabilmeniz için mazeretinizi gösteren resmi evraklarla bağlı bulunduğunuz Askerlik Şubesine giderek askerlik tecili için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 

Askerlik Tecil Şartları Nelerdir?

Askerlik tecili yapabilmeniz için geçerli, mazeretlerinizin olması gerektiğinden yukarıdaki başlıkta bahsetmiştik.

Peki bu geçerli mazeretler nelerdir?

 • Eğitiminizi tamamlamak için askerliği tecil ettirebilirsiniz,
 • Herhangi geçici bir sağlık probleminizden dolayı da askerliği tecil ettirebilirsiniz,
 • Askerliğe engel kilolarınızdan dolayı zayıflayabilmek adına askerliği bir süre ertelemeniz mümkündür.

 

Askerlik Tecil Süreleri Ne Kadardır?

 • Eğitim için askerliği tecil ettirmek istediğinizde 29 yaşına kadar askerliği erteletmeniz mümkündür fakat 29 yaşına geldikten sonra tecil şansınız bulunmamaktadır.
 • Sağlık problemleri nedeniyle askerliği tecil ettirdiğinizde ise her yıl muayeneden geçerek sağlık durumunuzu gösteren rapor almak zorundasınız. Eğer geçmeyecek bir sağlık engeli oluşmuşsa sürekli sağlık engeli bulunmakta raporu alarak askerlik şubesine verilmesi gerekmektedir.
 • Eğer Aşırı kilo nedeniyle askerli tecili yapılmışsa bu sürede 1 yıldır. Bir yılın sonunda tekrar muayeneden geçerek askerliğe uygun olup olmadığı kontrol edilecektir.
 • Lisede eğitimine devam edenlerin fakat askerlik yaşı gelmiş olanların ise tecil süreleri 3 yıldır.
 • Yüksek Lisans veya doktora nedeniyle askerlik tecili başvurusunda bulunanlarda ise yaş sınırı 35 olarak belirlenmiştir.

 

İnternet Üzerinden Askerlik Tecili için Başvurulabilir mi?

İnternet üzerinden askerlik tecili için başvuru yapılamaz. Askerlik tecil ettirmek isteyengelerin geçerli mazeretlerini gösteren resmi belgelerle bağlı bulundukları askerlik şubesine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Askerlik Tecili için Hangi Belgeler Gereklidir?

 • Öğrenci kimliği ( öğrenci iseniz )
 • Diplomanın aslı ( noter onaylı örneği de olur )
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi ( 4 adet )
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ( 6 adet )

Size verilecek formların doldurulması gerekmektedir.

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 2.75 (2 Oylar)