Benim kapı

Aile Hekimi Öğrenme, Aile Hekimi Değiştirme 2019

aile hekimi ogrenme

Ülkemizde uzun zamandan beri uygulanan aile hekimliği sitemi hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda anlatacağız. Maalesef halkımız aile hekimliği hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Aile hekimimizi değiştirme hakkımızın olduğunu bir çok vatandaşımız bilmemektedir.

Aile hekimim kim? Aile hekimini nasıl değiştirebiliriz? Aile hekimini değiştirmek için nereye başvurmak gerekmektedir? Aile hekimimin kim olduğunu nasıl öğrenebilirim? Şimdi tüm bu soruların cevaplarına bakalım.

 

Aile Hekimim kim? Aile Hekimimin Kim Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının oturduğu semte göre bir aile hekimi vardır. Eğer adres değişikliğinde bulunursanız yaşadığını yerdeki Toplum Sağlığı Merkezi’ne giderek aile hekimi için kaydınızı yaptırmak zorundasınız. Aile hekiminizin kim olduğunu bilmiyorsanız öğrenmek için Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sitesinden AİLE HEKİMİ SORGULAMA ekranını kullanarak aile hekiminizin kim olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Burada sizleri uyarmak isteriz. Aile hekiminin kim olduğunu öğrenmek istersen açılan sahte sitelere yanlışlıkla girerek kişisel bilgilerinizin dolandırıcıların eline geçmemesi için çok dikkatli olmalısınız. Sorgulama yaptığınız sitenin Sağlık Bakanlığı’na ait olduğundan emin olduktan sonra sizden istenen kişisel bilgilerinizi girerek AİLE HEKİMİ SORGULAMA İŞLEMİNİ gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık bakanlığının resmi web adresi:

http://sbu.saglik.gov.tr

AİLE HEKİMİNİZİ sorgulamak için aşağıdaki linke tıklayınız..

AİLE HEKİMİ SORGULAMA EKRANI

 

AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aile hekiminizi öğrenmek için yukarıda verdiğimiz Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinden AİLE HEKİMİ SORGULAMA sayfasını açmanız gerekmektedir. Sorgulama ekranına yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

1.Linke tıkladığınızda karşınıza gelecek sayfa aşağıdaki gibidir.

Karşınıza gelen bu ekran Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimi Sorgulama resmi sitesidir. Bu sayfada yer alan formlara sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girerek Aile Hekiminizin Kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulama Ekranında sizden istenen bilgiler şunlardır:

  • TC Kimlik Numarası: Bu kısma kimin Aile Hekimini öğrenmek istiyorsanız o kişinin TC kimlik numarasını girmeniz gerekmektedir.
  • Anne Adı: Aile Hekimi öğrenilmek istenen kişinin anne adı bu bölüme yazılacaktır.
  • Baba Adı: Baba adı da bu bölüme yazılmaktadır.
  • Doğum Yeri: Doğum yerini de kimlik kartınızda yazdığı gibi bu kısma yazmanız gerekmektedir.

Tüm bu sizden istenen bilgileri girdikten sonra “Ben Robot Değilim” güvenlik doğrulama butonundan gerekli adımları tamamlayarak SORGULA butonuna basmanız gerekmektedir.

Eğer bilgileri doğru bir şekilde girersiniz SORGULA butonuna bastığınızda TC kimlik numarasını girdiğiniz kişinin aile hekiminin kim olduğu gösterilecektir.

Ayrıca bazı GSM firmalarda kullanıcılarına hatları üzerinden Aile Hekimi Sorgulama imkanı sunmaktadır. Şimdi bunlara bakalım.

 

TURKCELL İle Aile Hekimi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Türkcell kullanıcıları hatları üzerlerinden sms ile aile hekimlerinin kim olduğunu öğrenebilirler. Bunun için yapmaları gereken telefonlarının mesaj kısmına “AH TCKIMLIK NO” yazarak 6998 veya 7777 numaraya kısa mesaj göndermeleri yeterlidir. (TCKIMLIKNO kısmına kimin aile hekimini öğrenmek istiyorsanız o kişinin TC kimlik numarasını yazmanız gerekmektedir.)

Örnek: AH 12345456789994

Turkcell kısa mesaj yöntemiyle aile hekimini öğrenmek ücretli bir servistir. Ödemeniz gereken ücret ise 1,00 TL’dir.

 

TURKTELEKOM ile Aile Hekimi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Turktelekom kullanıcıları kısa sms göndererek aile hekimlerinin kim olduğunu kolayca öğrenebilirler. Bunun için yapmaları gereken ise telefonlarının mesaj bölümüne “AH TCKIMLIKNO” yazarak 5115 veya 6998 numaralarına sms gönderebilirler.

Örnek: AH 12345456789994

Turktelekom üzerinden kısa mesajla Aile Hekimini öğrenmenin bedeli ise 1,00’ TL dir.

 

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME NASIL YAPILIR?

Aile hekimini değiştirme isteğinin iki sebebi olabilir. Bunlardan birincisi adres değişikliği yapmak, diğeri ise aile hekiminizden memnun olmadığınızda.

 

Aile Hekiminden Memnun Değilim Nasıl Değiştirebilirim?

Sistem vatandaşları oturdukları en yakın sağlık ocağında bir doktora otomatik olarak tanımlar. Aile hekiminden memnun olmadığınız durumlarda değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Fakat aile hekimini değiştirmek için zaman şartı aranmaktadır.

Aile hekimini memnun olmadığı için değiştirmek isteyenlerin en az 3 ay boyunca aynı aile hekiminde kalması gerekmektedir. Bunun sebebi de bir aile hekiminden memnun olmamanız şartlarının gerçekleşmesi için belirli bir zaman geçirmeniz gerekmektedir.

3 ayı doldurduktan sonra aile hekimini değiştirmekte kararlı iseniz bir dilekçeyle  Aile Sağlık Merkezi’ne başvurarak aile hekimini değiştirmeniz mümkündür. Aile Hekimi değiştireme dilekçesini Aile Sağlığı Merkezlerinden temin edebilirsiniz.

 

Taşındım Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Adres değişikliğinde bulunduğunuzda mutlaka Aile Sağlığı Merkezine giderek yeni adresinizi bildirmelisiniz. Adres değişikliği yapar yapmak aile hekimi değiştirme başvurusunda bulunabilirsiniz bunun için 3 ay beklemenize gerek yoktur.

Aile Sağlığı Merkezine gittiğinizde size bir form verilecektir. Bu formu doldurduktan sonra size sistem üzerinden en yakın sağlık ocağındaki bir doktor aile hekimi olarak atanacaktır.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Derecelendirme: 5.00 (1 Oy)